TUTORIÁL AFTER EFFECTS SK

Tutoriál After Effects SK je projekt, v ktorom sa snažím odovzdať moje vedomosti a skúsenosti s programom AE. Sú to videa na youtube, vďaka ktorým pochopíte komplikovaný program a naučíte sa v ňom pracovať. Týchto základných 8 videí je určených pre úplných začiatočníkov, no možno si tam nájde niečo aj niekto, kto už tento program ovláda. Ak si sa vďaka týmto videám niečo naučil, daj vedieť do komentu pod video :)


01. Prispôsobenie programu

Predtým ako začneme pracovať je dobré aby sme program pochopili. Preto si v prvej kapitole vysvetlime čo je to okno/panel, prispôsobíme si našu pracovnú plochu a nastavíme si klávesové skratky aby sa nám pracovalo pohodlne.


02. Nastavenie kompozície a projektu

Po nastavení programu si musíme najprv vytvoriť projekt / kompozíciu. Vysvetlíme si aký je medzi tým rozdiel. Nastavíme si kompozíciu a naučíme sa robiť pre-kompozíciu.


03. Editácia vrstiev

Všetko s čím budeme pracovať, či je to zvuk, video, obrázok alebo čokoľvek iné vidíme na našej časovej osi. Všetko sú to vrstvy. V tejto kapitole si ukážeme ako tie vrstvy vkladať do programu,  ako zmeniť ich veľkosť, pozície, ako ich oddeliť, predeliť a veľa iného...


04. Transform pojmy - Vytvorenie animácie

Všetkých 8 videí je naozaj dôležitých. No ak nepochopíte tieto transform pojmy tak prídete o veľa možnosti. Cez transform vieme meniť pozíciu vrstvy, vieme ju rotovať, približovať, meniť prehľadnosť. Pri nich máme tzv. budíky vďaka ktorým dokážeme robiť animácie. S týmito budíkmi sa stretneme aj pri efektoch, preto je to asi najdôležitejšia časť.


05. Aplikovanie efektov

Keďže ide o program After Effects tak samozrejme v ňom vieme aplikovať veľa efektov. Ukážeme si akým spôsobom sa aplikujú efekty na písmo, na video, ako tie efekty upravovať a pracovať s nimi. Ukážeme si aj veľmi dôležitú časť postprodukcie ak natáčate videa a to je farbenie obrazu, ale aj ako stabilizovať roztrasené zábery.


06. Maskovanie

Maskovanie je v skratke vyrezanie určitej oblasti z videa. Určite ste už videli videa ako ľudia prebehujú tesne popred idúci vlak. V skutočnosti to natáčajú na dvakrát, bez toho aby pohli kamerou. Natočia vlak, a potom seba ako prebehujú cez koľajnice. Vďaka maske dokážu spojiť tieto videa. Ak máte AE 2019 a novší viete vďaka maskovaniu aj vymazať nejaký objekt  z videa. Napríklad ak máte záber z dronu a je tam človek, alebo auto, ktoré vám kazí záber. Jednoducho tento objekt označíte a vymažete. Ako bonus vám v tomto videu ukážem ako pracovať s green screen videom, teda ako vymazať zelené pozadie.


07. Ako uložiť projekt

Ukážeme si ako si uložiť rozpracovaný projekt, a neskôr v ňom mohli pokračovať a to kľudne aj na inom počítači. Ukážem vám čomu sa vyvarovať a ako si nastaviť auto-save / automatické ukladanie projektu.


08. Ako uložiť / renderovať video

Ukážeme si 2 spôsoby ako z projektu dostať finálne video. Jeden klasický render priamo v AE a druhý pomocou programu Media Encoder. Povieme si aj ich výhody a nevýhody.